Зимова пригода: як гратися і не травмуватися
В кожного сезону свої приємності й свої небезпеки. Про те і про інше важливо пам’ятати, особливо під час канікул — коли вільного часу в дітей більше, а нагляду менше. Тож важливо продумати не тільки цікавий та активний відпочинок, а й нагадати про правила безпеки. Гайда цієї зими творити тільки гарні спогади.
Теплий одяг — зима не прощає легковажності
Зима має свої правила гри. І одне з головних — багатошаровість одягу. Кожен шар працює, як щит, затримуючи тепло. Найперший шар повинен бути з натуральних тканин або термобілизни — вона не дасть тілу охолонути навіть після активних ігор. Далі кількість шарів залежить від температури на дворі. Навулиці не менше 0 — затишний светр чи кофта, а зверху куртка, яка не боїться ні снігу, ні дощу.
Рукавички, шапка і шарф — це не тільки аксесуари. Вибирайте моделі, які надійно закривають шию і голову а на руки — теплі рукавички, з матеріалу що не промокає. Взуття повинно бути зручним, із товстою й рифленою підошвою, яка не ковзатиме на льоду. Додатково на сильні морози бажано мати теплі устілки, можна із натуральної шерсті.
В засніжену погоду важливо потурбуватись, щоб не було відкритих ділянок тіла. Сніг у кросівках, чи оголені щиколотки — прямий шлях до переохолодження. Від коротких шкарпеток і вузьких джинсів краще взяти паузу до весни. Добре, до речі, що вони виходять з моди. В цьому сезоні стильно бути здоровим.
Що робити, якщо промокли ноги?
Діти завжди знаходять спосіб намочити ноги. Тому виходячи на прогулянку варто брати із собою запасні теплі шкарпетки й рукавички. Знайдіть сухе тепле місце та змініть шкарпетки на сухі. Запропонуйте дитині теплий напій — найкраще какао або шоколад. І не важливо де це буде — вдома чи в найближчому ТРЦ, головне діяти швидко.
Ожеледиця — крокуємо обережно, падаємо правильно
Ожеледиця на вулицях перетворює звичайну прогулянку на своєрідний квест. Але хто сказав, що ми не можемо підготуватися до нього? Варто просто пам’ятати кілька хитрощів, що вбережуть від травм:
Крокуємо спокійно. Поспіх і ожеледиця — погане поєднання. Треба знизити темп, дивитися під ноги й головне — мати вільні руки, щоб утримувати рівновагу. Телефон краще надійно сховати, адже перегляд стрічки не вартий ризику, а при падінні він може загубитись або зламатись.
Надійне взуття та допоміжні аксесуари. Звісно перевагу варто віддавати моделям із рельєфною підошвою. Та інколи і цього не вистачає, щоб почуватись безпечно. Якщо ожеледиця особливо сильна, на допомогу прийдуть спеціальні льодоступи. А для тих, хто любить розв’язувати проблеми власними силами, можна зробити їх із шматочків наждачного паперу.
Посковзнулися? Без паніки. При падінні важливо намагатись згрупуватись тілом і завалюватись на бік. Розкидувати руки, чи хапатися за перехожих — не найкраща ідея, це може тільки погіршити ситуацію. Пам’ятайте, головне завдання — зменшити силу удару та уникнути серйозних пошкоджень.
Обережно: бурульки
Зима, це ще й підступні бурульки. Вони з’являються на дахах будинків і балконах а ще люблять зненацька падати. Тому важливо триматися далі від місць, де це може статися.
Не варто ходити близько до будівель, особливо якщо помітні великі скупчення снігу на краях дахів. Переходьте такі ділянки якомога швидше, тримаючи дистанцію від стін. Якщо біля будинку огороджено територію – це не просто так.
Мороз і вода — небезпечне поєднання
Лід на водоймах приваблює як дорослих, так і дітей, проте яким би міцним він не здавався, все ж залишається небезпечним. Дітям заборонено гуляти на льоду без супроводу дорослих. А ще краще й дорослим уникати замерзлих водойм.
Якщо дуже хочеться поковзати разом із дітьми, то безпечна товщина льоду — не менше 7 см. Та будьте уважні — біля течій або поруч зі стоковими трубами лід завжди тонший. А найкращий і найбезпечніший варіант — спеціальні ковзанки. Це так само весело і набагато безпечніше.
Якщо дитина провалилася під лід, що їй варто знати:
- Дихаємо спокійно, намагаємось не панікувати.
- Широко розкиньмо руки, щоб не зануритися глибше у воду.
- Якщо поруч немає дорослих, варто спробувати повільно виповзти на лід. Для цього потрібно повернутися обличчям до місця, звідки прийшли — там лід, швидше за все, міцніший.
- Виповзайте на лід грудьми, допомагаючи собі руками. Не підтягуйтесь і не намагайтесь ставати на ноги, просто повзіть до берега чи на безпечну відстань.
- Головне не поспішати й рухатись повільно, щоб уникнути нового провалу.
- Як тільки опинитесь на безпечній відстані — шукайте допомогу. Якщо поблизу є люди – кричіть чітко і гучно, щоб привернути увагу.
- Якнайшвидше потрібно знайти тепле місце і викликати швидку допомогу.
Ситуації бувають різні, тож якщо попередити лихо не вдалося, то неоціненно буде знати правила поведінки, що можуть врятувати життя.
Розваги на снігу без травм
Катання на санчатах, ігри в сніжки та будівництво фортець — основні веселощі взимку. Але не забуваймо, що навіть такі невинні заняття можуть бути травматичними.
Безпечні місця для санчат
- Обирайте гірки, які розташовані далеко від проїжджої частини.
- Уникайте місць з камінням, кущами чи деревами. Там де влітку хащі, взимку під шаром снігу можуть бути різні гілки й металеві предмети, що призведуть до травмування.
Правила для гри в сніжки
- Ніколи не кидайте сніжки в голову або обличчя.
- Стежте, щоб сніжка не містила крижинок чи камінців. Мокрий сніг — найнебезпечніший і найтравматичніший. Гра в такі сніжки – те саме, що жбурляти каміння один в одного.
Додаткові виклики під час воєнного стану
Це, на жаль, вже не перша наша зима, сповнена додатковими небезпеками, через сусідів, проте, ще раз повторити із дітьми правила безпеки під час повітряних тривог ніколи не завадить:
- Нагадайте про найближчі пункти обігріву чи “Пункти незламності”. Їх адреси можна знайти на офіційних джерелах.
- Проговоріть правило 2 стін, де найближчі бомбосховища, або які місця можуть їх замінити. Якщо дитина чує будь-який дивний звук — негайно необхідно лягти на землю і прикрити голову руками.
- Також важливо нагадати про небезпеку покинутих будівель, які можуть бути заміновані або непридатні для перебування.
Освітлення та опалення вдома
- Під час перебоїв з енергопостачанням, в дитини повинен бути ліхтарик, павербанк і запас теплих речей.
- Перевірте безпечність альтернативних джерел обігріву. Газові пальники чи інші пристрої мають використовуватися лише під наглядом дорослих і за дотримання правил пожежної безпеки. Найкращий і найбезпечніший варіант зігрітись — одноразові чи багаторазові грілки.
Ми не можемо змінити погоду, чи обставини, але можемо підготуватися, аби всі виклики цього сезону стали незначними епізодами у великій історії гарних зимових спогадів.
Пам’ятайте: безпека — це не нудні правила, а можливість насолоджуватися кожним днем без зайвих турбот. Одягайтеся тепло, будьте уважними та завжди знаходьте час для зимових веселощів. А коли за вікном тріщить мороз, чи падає сніг, зігрівайтеся не лише ковдрами, а й обіймами та приємними моментами разом із близькими.