img
img

Як знайти ідеальне хобі для підлітка – важливість дозвілля та поради для батьків!

Підлітки, які займаються хобі: спорт, творчість, наука
Світлана Солдак
24. 02. 2025

Підлітки проводять години в соцмережах, але чи приносять ці години справжнє задоволення? Світ пропонує безліч можливостей, щоб знайти себе та зробити життя яскравішим і наповненішим. Але як переконати школярів відірватися від екрана та спробувати щось нове? Як знайти хобі, яке стане частиною особистої історії? Сьогодні розповімо, як мотивувати підлітків відкрити для себе світ за межами школи та ґаджета.

Чому хобі важливі для підлітків (і для вас теж!)

Ми всі хочемо, щоб діти росли розумними, самостійними та впевненими в собі. І виявляється, важливу роль в цьому можуть відіграти такі прості речі, як позакласні гуртки та заняття. Окрім нових навичок діти отримують ще багато плюсиків.

Хобі = друзі, підтримка і впевненість у собі

Кожен підліток/ка хоче бути «своїм» у компанії. Позашкільні заняття – це ідеальний спосіб знайти нових друзів, адже вже є спільні інтереси! Дослідження Олександра О’Донелла показує, що діти, які мають позакласні заняття відчувають себе більш впевненими й прийнятими в суспільстві. Вони отримують емоційну підтримку і вчаться комунікувати без емодзі та лайків, а словами через рот, отримуючи надважливі соціальні навички.

Тому, якщо ваша дитина сором’язлива, чи хвилюється через відсутність друзів у школі – гурток стане тим місцем, де вона зможе бути собою і знайти середовище, що справді приймає її.

Менше стресу, більше щастя

Життя підлітків – це не тільки веселощі, а й постійний стрес: уроки, контрольні, очікування батьків та соціуму… І тут на допомогу приходять цікаві хобі в які можна пірнути з головою. Дослідження Джулії С. Фельдман доводить, що регулярні заняття позакласною активністю значно знижують рівень тривожності й допомагають дітям краще справлятися з емоціями.

Хобі працює як антистрес без жодних побічних ефектів. Тож якщо дитина часто відчуває тривогу або має пригнічений вигляд – спробуйте разом знайти щось цікаве.

Гуртки = дисципліна і життєві навички

Заняття в гуртках вчать не лише новим навичкам, а й вмінню правильно розподіляти час. Дослідження Мартіна О’Флаерті доводить, що діти, які мають регулярні позашкільні активності, стають більш організованими, цілеспрямованими та краще готові до дорослого життя.

Це не тільки про спорт чи музику, а й про вміння не здаватися при першій невдачі та доводити справу до кінця.

Хобі допомагає уникнути поганого впливу

Підлітки люблять експериментувати, і не завжди ці експерименти вдалі. Чим менше вільного часу – тим менше шансів потрапити в погану компанію. Дослідження тої ж Джулії Фельдман підтверджує: підлітки, які мають хобі, рідше піддаються негативному впливу та шкідливим звичкам.

Футбол, волонтерство чи арт-клуб – чудова альтернатива безцільному блуканню вулицями в пошуках пригод чи зависанню в соцмережах.

Тож з чого почати пошук?

Знайти щось, що реально захопить – завдання нелегке, але можливо. Ось кілька порад, як допомогти дитині підшукати захоплення до душі.

👉Говоріть без тиску

Не змушуйте підлітка/ку одразу обрати якийсь один гурток – це викличе лише спротив. Замість цього, розкажіть про різні можливості, діліться власним досвідом або досвідом друзів. Скажіть щось таке: «Я чув, що в Dream School є класні студії, де можна позайматися робототехнікою чи волейболом. Як думаєш, це могло б бути цікавим?»

👉Знайдіть рольові моделі

Розкажіть про когось, хто вже досягнув успіху завдяки захопленню: спортсменку, художника чи навіть блогерку, що почала з простого хобі. Наприклад: «Твій двоюрідний брат захоплювався малюванням в дитинстві, а тепер зробив із хоббі професію і займається ілюструванням».

👉 Пробний період – це ок!

Домовтеся, що дитина спробує щось нове хоча б кілька занять і якщо не сподобається – не проблема. Змушувати дитину пів року ходити на гурток, тільки щоб впевнитись, що це не її — не найкраща ідея. В принципі кількох занять достатньо, щоб зрозуміти цікавить ця діяльність чи ні.

👉Залучайте друзів

Підлітки рідко роблять щось самі, а ось із другом чи подругою – зовсім інша справа. Запропонуйте їм записатися разом на цікавий гурток або спорт. Соціальний аспект дуже важливий – якщо поруч знайомі, адаптуватися буде легше.

👉Ставте це, як must-have, а не опцію

Позашкільні заняття – це частина розвитку. Варто пояснити, що хобі – це така ж важлива частина життя, як сон чи їжа. Тож дитина може обрати будь-який гурток, але обрати щось доведеться.

👉Підтримуйте і хваліть за ініціативу

Навіть якщо вибір здається вам дивним або ви вважаєте, що дитина швидко охолоне до заняття – все ж підтримайте її. Підліткам важливо відчувати, що їхній вибір поважають, навіть якщо не розуміють.

До речі, у Dream School є безліч варіантів для крутих активностей: дзюдо, ансамбль танців, живопис, теніс, волейбол, шахи, і робототехніка, які допомагають розвивати фізичні, творчі та інтелектуальні навички. Варто зазначити, що наявність певних студій може відрізнятися залежно від філії.

Участь у цих студіях відкриває нові можливості для самовираження та допомагає підліткам знайти однодумців, навчитися працювати в команді й розвивати важливі життєві навички. Dream School створює середовище, що надихає, де мрійники і мрійниці можуть досліджувати свої інтереси та отримувати задоволення від навчання поза класом.

Сподобалась стаття?
Сподобається Dream School