Тривожність може заважати дитині розвиватися, вчитися та спілкуватися. Ми вже розібралися, як розпізнати тривожність у дітей та які її основні симптоми – якщо ще не читали, перегляньте цю статтю про ознаки тривоги у дитини.
Але що робити, якщо ви помітили тривожність у своєї дитини? Як підтримати її та навчити справлятися зі страхами? Для цього ми зібрали дієві поради, які допоможуть вам підтримати дитину, знизити рівень тривожності та створити комфортне середовище для її розвитку.
Що робити, коли тривожно
👉 Найперше — емоційна підтримка. Дитина повинна знати, що може вільно ділитись своїми емоціями та переживаннями. І хоча батьківська любов немає меж, але виражати її також маємо правильно, зрозуміло для дитини.

- Слухайте активно. Запропонуйте дитині розповісти про свої почуття. Спробуйте не перебивати та не засуджувати. Фрази на кшталт: «Це нормально, що ти так почуваєшся» або «Я розумію, чому ти хвилюєшся» допомагають дитині відчути, що ви на її боці.
- Не знецінюйте емоції. Табу на фрази “Не хвилюйся!” та “Все буде добре!”. Перша ще нікому ніколи не допомагала, а друга занадто абстрактра і може виявитись неправдою, тож це не те, що реально допоможе заспокоїтись. Натомість скажіть: “Я знаю/бачу/чую, це тебе турбує. Давай разом подумаємо, як із цим впоратися”.
- Заохочуйте виражати почуття по-різному. Дитина не завжди розуміє, що саме її турбує, а може просто відчувати сильні емоції, які немає куди діти. Запропонуйте дитині намалювати або записати свої переживання.
👉 Стабільність – найважливіша компонента, яка допомагає тривожним дітям впоратись зі своїми переживаннями. Але звісно наше сьогодення цьому не сприяє. Проте, по можливості варто притримуватись хоча б наступних рекомендацій.

- Розпорядок дня. Чіткий розклад допомагає дітям почуватися впевнено, особливо в періоди змін. Можна не розписувати кожну хвилину. Виділіть основні 4 завдання й час коли вони будуть виконуватись — навчання, відпочинок, спілкування та коли лягати спати.
- Ритуали. Приємні дії, які повторюються щодня, наприклад, сніданок разом чи читання перед сном. Це дає відчуття стабільності та контролю навіть у складні часи.
👉 Залучайте дитину до активностей. Тривожність це у тому числі і енергія. Діти й через свій вік набагато енергійніші за дорослих. А тривожні діти, це просто атомні двигуни, проте як і в атомній — енергія тривоги нестабільна і може наробити шкоди.
- Фізична активність. Прогулянки, танці, йога чи командні ігри допомагають знизити рівень тривожності.
- Творчість, це також активність. Запропонуйте малювати, ліпити, створювати колажі чи писати історії. Це допомагає дитині вивільнити емоції та розслабитися.
👉 Власний приклад, найкращий вчитель для вашої малечі. Адже багато в чому діти переймають емоції та поведінку своїх батьків. Будьте відверті. І якщо вам також страшно, не намагайтесь це приховати — це може бути дієвим інструментом для подолання тривожності. Покажіть, як ви справляєтеся з напругою, наприклад, через спорт чи ритуали догляду за собою.
! Якщо дитина сильно розхвилювалась — запропонуйте техніки, що допоможуть трохи заспокоїтись. Адже при сильному хвилюванні вона не буде реагувати на ваші спроби поговорити.
Глибоке дихання. Разом із дитиною подихайте глибоко: перші три 3 с. вдихаємо, наступні 2 с. видихаємо.Техніка 5-4-3-2-1.Дитина повинна назвати:5 речей, які вона бачить;4 речі, до яких може торкнутися;3 звуки, які чує;2 запахи що є навколо;1 смак, який вона відчуває.Ця вправа допомагає повернутися у «тут і зараз». |
Практичний інструмент «Скринька тривог»
Скринька тривог — це ще один простий і ефективний спосіб допомогти дитині впоратися із занепокоєннями.

Що це таке?
Це коробка, куди дитина може “скласти” свої тривоги, записавши їх на аркуші паперу, щоб згодом “відпустити”.
Як зробити?
- Знайдіть коробку (наприклад, взуттєву чи пластиковий бокс).
- Разом із дитиною розфарбуйте та прикрасьте наклейками або вирізками з журналів.
- Підпишіть, що це ”Скринька тривог”.
Як користуватися?
- Коли дитина через щось переживає, будь-що — попросіть написати або намалювати свої хвилювання і покласти їх у скриньку. Так скринька буде наповнюватись.
- Обговорюйте кожну тривогу, перш ніж покласти її всередину.
Додатково. Періодично діставайте кілька записок і разом з дитиною обговорюйте, чи варто далі хвилюватися через ці ситуації. Чи можна “відпустити” на смітник цей запис. Це може стати вашим спільним ритуалом.
Чому важливо підтримувати дитину?
Емоційний добробут дитини завжди на часі, адже це фундамент, на якому будується здорова і щаслива особистість. Дитяча тривожність не зникає сама собою, але завдяки розумінню та підтримці батьків вона може стати менш інтенсивною. Тривожні діти, які отримують своєчасну допомогу, вчаться справлятися зі своїми емоціями й будують здорові стосунки з іншими. А якщо не виходить якісно підтримати вашу дитину, або рівень переживань занадто інтенсивний — не ігноруйте спеціалістів (психологів і психіатрів).
Любов, терпіння і підтримка — найкращі ліки проти дитячої тривоги.