fbpx
img
img

Back to school після зимових свят

мотивацію до навчання після новорічних свят
Солдак Світлана
24. 12. 2024

Зимова казка закінчується й починаються шкільні будні, а так не хочеться. Діти вже звикли лягати пізніше, спати довше, дні насичені іграми та веселощами. І тепер навчання здається таким складним і нецікавим. Але воно неминуче наближається, тому варто подумати, як допомогти своїм улюбленим пташенятам налаштуватись на робочий лад. І в нас є кілька порад, як зробити це екологічно та без страждань.

Пройтись по магазинах – завжди гарна ідея

Підготовку до навчання найкраще розпочати з чогось приємного — наприклад, придбати нові необхідні речі. Можливо, закінчилися зошити, або настав час оновити теплий светр. Заохотити дитину думати про навчання буде легше, якщо дозволити їй самостійно обрати те, що потрібно.

Психологиня Дженніфер Катценштейн, директорка відділу психології та нейропсихології в Дитячій лікарні Джона Гопкінса, наголошує: залучення дітей до процесу підготовки знижує їхню тривожність і формує впевненість. Самостійний вибір навчального приладдя допомагає дітям відчути контроль над ситуацією та легше повернутися до навчального ритму.

Як зробити шопінг корисним і приємним:

  • Створіть список. Разом із дитиною складіть перелік необхідних речей, додаючи щось оригінальне.
  • Обговоріть навчальні плани. Під час шопінгу поговоріть про очікування й цілі на найближчі тижні — це допоможе повернути мотивацію.
  • Хваліть вибір дитини. Підтримуйте позитивний настрій, наголошуючи на тому, як обрані речі полегшать навчання та зроблять його зручнішим.

Вчимось заново вчасно засинати

Зимові свята такі насичені на веселощі, що вчасно лягати спати немає ніяких сил. Тому коли школа стає все ближчою, важливо м’яко повернутись до стандартного розпорядку. 

  • Поступове відновлення режиму сну. Хоча б за кілька днів до початку навчання поступово змінюйте час засинання та пробудження, наближаючи їх до шкільного розкладу. Так буде легше впоратись із ранніми підйомами, коли почнуться заняття.
  • Планування вечора. Сплануйте на вечір спокійні заняття, які не будуть перезбуджувати нервову систему. Тепла ванна з пінкою, або читання книжки чудово налаштовують на сон. Плануйте це разом із дитиною, щоб вона сама обирала, що їй цікаво.
  • Нагадування. Встановіть на гаджетах і телефонах нагадування, коли час відкладати електроніку й поступово готуватись до засинання. Години цілком достатньо для гігієнічних процедур та спокійних розмов перед сном. Наприклад, про плани на наступний день.

Час трохи оживити мозок

Когнітивні навички варто так само прокачувати, як і м’язи, адже після тривалого відпочинку їх форма може втрачатись. Вправи, завдання? Ні, це дуже нудно. Краще ігри, які допоможуть потренувати увагу й концентрацію.

Онлайн-вікторини та змагання

Дух суперництва саме те що треба, аби заразити дитину бажанням пізнання. Тому вікторини – це ідеальний інструмент для відновлення інтересу до навчання. Онлайн-платформи для навчання пропонують інтерактивні вікторини з математики, природничих наук та мови. Наприклад, Kahoot чи Quizizz підійдуть для легкого повернення до навчального ритму. Ви можете створити власну вікторину, додавши запитання про шкільний матеріал, або вибрати готову гру.

Ігри на розвиток уваги

  • “Ліна каже”. Ця класична гра, що змушує дітей уважно слухати й швидко реагувати. Наприклад, «Ліна каже: підніміть ліву руку!» — учасники повинні виконувати лише ті інструкції, що починаються зі слів «Ліна каже». Іншим членам сім’ї теж не завадить потренувати увагу. 
  • “Дзеркало”. Один учасник виконує рухи, а інші намагаються їх повторити, наче вони його відображення.

Кросворди та пазли

Кросворди на тему природи, літератури, чи мови сприяють закріпленню знань та мотивують дітей знову братися за навчання. Пазли крім уваги тренують ще й терпіння, чого може не вистачати як дітям, так і батькам після свят.

Відеоуроки чи короткі документальні фільми

Пізнавальні відео на YouTube або освітніх платформах — чудовий спосіб м’яко повернутися до шкільної тематики без зайвого навантаження. Цікавий і легкий формат подачі інформації заохочує до навчання та обговорення.

Наприклад, на YouTube можна знайти проєкт Dream School — відео, де професійні актори просто і зрозуміло пояснюють складні шкільні теми. Переглядати можна і з навчальною метою, і в якості вечірнього часопроведення з сім’єю.

 Подбайте про емоції 

Будь-які зміни, навіть ті, що повторюються з року в рік, все одно стресують. Тому ваша дитина потребуватиме більше уваги і емоційної підтримки перед початком навчання та в перший тиждень адаптації. Так, минуло всього лише кілька тижнів, але в дітей час біжить інакше. Тож два тижні – це значний проміжок часу, щоб забути як воно — ходити до школи й вчитись. Навіть якщо дитина перейшла на дистанційну форму навчання, адаптація теж потребуватиме часу.

Почніть із чесної розмови. Запитайте, що дитина відчуває перед поверненням до навчання: чи щось лякає, є сумніви або, навпаки, очікування. Страхи часто прикривають наші потреби та інколи найпростіший спосіб позбутись переживань — познайомитись з ними. Наприклад, якщо турбує спілкування з однокласниками, поговоріть про те, які саме аспекти викликають хвилювання. Дізнавшись деталі, простіше буде разом шукати рішення  Якщо страшать нові шкільні завдання, нагадайте, що раніше складні теми ставали зрозумілими, як тільки проходило трохи часу.

Зрештою, школа — це не лише про знання, а й про моменти, які запам’ятаються на все життя. Нехай цей семестр стане для вашої дитини не лише часом зростання, а й періодом маленьких перемог, великих мрій і щирих посмішок. Бажаємо вам та вашим школярам легкого старту, натхнення й нових відкриттів!

Сподобалась стаття?
Сподобається Dream School